Hvis vi lar tabloide overskrifter og harde fronter definere oss, mister vi både nyanser og fellesskap. Vi risikerer at viktige perspektiv uteblir.
Når uenighet blir omtalt som splid
Kategori
Guovdageainnu sámiid searviDato
21.08.2025Når uenighet blir omtalt som splid
Når uenighet blir omtalt som splid, mister vi viktige stemmer
Skrevet av Maren Benedicte Nystad Storslett, 1. kandidat NSR i Ávjovárri
Den samiske samfunnsdebatten er viktig, men blir ofte forstyrret av hvordan den framstilles.
Det blir vanskelig å ha en god og konstruktiv debatt internt i Sápmi når det skaper store overskrifter med ord som «krangel», «splittelse» og «polarisering». Vi trenger å kunne diskutere – fritt – utfordringene i Sápmi, også om næringer, areal og uenigheter. Uten at det blir brukt mot enkelte grupper samer, samiske næringer eller mot Sametinget.
Men jeg kjenner på at det er utfordrende. For når man løfter en diskusjon om samiske forhold, blir dette ofte framstilt som om samene er i full konflikt med hverandre. Bak det ligger også en underbygd oppfatning om at samer er én unison gruppe, uten at det tas høyde for at det som i alle sunne demokratier, finnes ulike meninger. Uten at det betyr at det er splittelse.
Jeg ser sjeldent at bestemmelser gjort på Stortinget uten full enstemmighet blir omtalt som krangel på Stortinget eller en splitta norsk befolkning.
Jeg tror dette bidrar til å skape en kunstig avstand mellom oss.
Når det oppfattes som om vi er et splittet folk, gjør det noe med oss. Jeg tror det fører til en hardere debatt, som igjen gjør at mange viktige stemmer ikke ønsker å delta i debatten. Jeg tror også det bidrar til å bygge opp et fiendebilde av hverandre, som igjen senker terskelen for hvordan vi tillater oss å uttrykke oss om våre meningsmotstandere. Det bidrar ikke til noe konstruktivt, og mater bare kommentarfeltene med sjikane og hets.
Jeg ønsker meg en samisk samfunnsdebatt og diskusjon som er redelig, saklig og preget av raushet. Jeg mener vi må begynne å lytte til hverandre og prøve å forstå hverandre, og på den måten prøve å finne gode løsninger. Å vinne gjennom egne standpunkter ved å tråkke på meningsmotstandere bygger ikke opp – det river ned.
Vi trenger den samiske samfunnsdebatten. Men vi trenger også at den får utvikle seg på en måte som gjør oss klokere og sterkere som samfunn – ikke at den til enhver tid blåses opp av tabloide overskrifter, skyttergravsretorikk eller hatske kommentarfelt.
Hvis vi lar tabloide overskrifter og harde fronter definere oss, mister vi både nyanser og fellesskap. Vi risikerer at viktige perspektiv uteblir. Den samiske samfunnsdebatten må være et sted der flere stemmer våger å delta. Først da kan vi bygge et sterkere samfunn.