For deg som er kandidat

Her finner du viktig informasjon og skjemaer som er relevante for deg som kandidat for NSR til Sametingsvalget 2025.

For deg som er kandidat

Vi er så glad for at du vil stille til valg for NSR til Sametingsvalget 2025! På våre nettsider vil du finne svar på omtrent alt du lurer på, men skulle det være noe kan du kontakte oss på:

  • For hjelp til debatt, kronikk, pressemelding og annen kommunikasjon: presse@nsr.no
  • For praktiske spørsmål om valg: valg@nsr.no
  • For reiseregninger og utlegg, ta kontakt med økonomiansvarlig i kretsen din!

Nasjonalt og lokale valgprogram:

Skjema for reiseregninger og utlegg:

Husk at reiseregninger og utleggsskjema skal sendes til den økonomiansvarlige i kretsen din, og ikke rett til sekretariatet. Økonomiansvarlige sender videre til utlegg@nsr.no når skjemaet er sjekket og inneholder all nødvendig info og kvitteringer. Se «retningslinjer for økonmihåndtering i valgkretsene» for mer utfyllende info.

Dersom du er førstekandidat og/eller skal reise svært mye gjennom valgkampen så kan du ta kontakt med utlegg@nsr.no for å få opprettet en bruker til vårt regnskapssystem som tillatter innsending av reiseregning via app.

Kjøreregler og etiske retningslinjer for NSR:

NSRs sametingsgruppe har skrevet under følgende avtale når det kommer til bruk KI i forbindelse med Sametingsvalget.

Avtale om å beskytte Sametingsvalget 2025 mot deepfakes og KI-generert desinformasjon

  1. Partiene forplikter seg til ikke å produsere, bruke eller spre deepfakes til å fabrikkere budskap fra andre partier, politikere eller samfunnsaktører. (Med deepfakes/dypforfalskning menes manipulerte videoer eller lydklipp laget ved hjelp av kunstig intelligens, som får det til å virke som om en person sier eller gjør noe den faktisk ikke har sagt eller gjort).
  2. Partiene forplikter seg til ikke å bruke KI-generert desinformasjon. (Altså tekst, bilde, video eller lyd som er generert eller manipulert av kunstig intelligens med det formål å villede publikum.)
  3. Partiene vil ikke bruke virkemidler som nevnt i punkt 1 og 2, selv om det er ment som humor eller satire.

Avtalen er ikke et forbud mot bruk av kunstig intelligens som verktøy generelt.
Partiene oppfordrer både sosiale og tradisjonelle medier til å gjøre det de kan for å hindre falskt og/eller manipulerende politisk innhold i å nå sine brukere/publikum.