Stopp Nussir-gruven!

Årsmøtet i Romssa Sámi Searvi uttrykker sterk motstand mot utbyggingen av Nussir-gruven i Riehpovuotna/Repparfjord, og krever at prosjektet umiddelbart stanses.

Kategori
Romssa Sámi Searvi
Forfatter
Romssa sámi searvi
Dato
25.02.2026
Romssa Sámi Searvi

Årsmøteuttalelse vedtatt 18.2.2026

Planene om kobberutvinning i Nussir og Gumppenjunni/Ulveryggen representerer et alvorlig inngrep i samisk reindrift, sjøsamisk kultur og et sårbart økosystem i et av våre mest verdifulle fjordområder.
Prosjektet innebærer dumping av gruveavfall i Riehpovuotna, en gytefjord for torsk og en del av det sjøsamiske livsgrunnlaget. Dette er uforenlig med urfolksrettigheter, føre-var-prinsippet og bærekraft.

Romssa Sámi Searvi krever at:
● staten ikke fornyer utslippstillatelsen til Nussir ASA/Blue Moon Metals Inc
● umiddelbart trekker tilbake driftskonsesjonen til Nussir ASA.
● det ikke åpnes for deponering av gruveavfall i Riehpovuotna.

Vi står i solidaritet med sjøsamene og reindriftsutøverne som har sagt tydelig nei til Nussir. Vi står for framtidige generasjoners rett til å arve et levende Sápmi.

Nussir-gruva må stoppes – Riehpovuotna skal leve!