Den 1. mars holdt Sisdajven Saemien Siebrie sitt årsmøte. Rita Helmi Toivosdatter Laakso ble takket for 10 års engasjement i styret, hvorav de fire siste årene var som leder. Videre er det gledelig å se nye navn gå inn i årets styre.
Nye navn inn i styret
Kategori
Mjøsan dajve saemien siebrieDato
10.03.2025Nye navn inn i styret
– Rita Laakso har lagt ned et enormt arbeid i sameforeningen lokalt, men også på organisasjonsnivået gjennom landsstyrevervet i Norske Samers Riksforbund. Samer i Innlandet har blitt hørt og sett gjennom Rita, forteller den nyvalgte lederen Sveinung Eide Hansen.
Ut av styret gikk også Amund Holberg og Kai Gjessing. Mona Danielsen har innehatt nestledervervet og hun fortsetter ett år til.
Inn i styret kommer Roger Loen og Ingunn Kristina Kjølås Halvari. Loen, som er bosatt på Lesja, har bred erfaring fra idrettslivet og frivilligheten. Kjølås Halvari har til nå vært ungdomsleder i sameforeningen og Tana-jenta tar nå steget inn foreningens styre. Til daglig studerer hun på Lillehammer. Hun jobber parallelt i to barnehager hvor det går samiske barn.
– Det er takket være Rita og Monas initiativ våren 2023 at både jeg og Ingunn fant sameforeningen her. I kjølvannet av Fosen-demonstrasjonen så annonserte Rita og Mona at de var tilgjengelig på biblioteket i Lillehammer, i tilfelle noen trengte noen å snakke med. Først dukket jeg opp, deretter Ingunn. Den trygge møteplassen de skapte der har betydd veldig mye. Å skape trygge møteplasser for samer i fylket er definitivt noe vi skal jobbe videre for, forteller Eide Hansen.
Johan Inge Greff har vært engasjert i sameforeningen flere år. Greff skal være med enda et år til i styret. Greff, som til vanlig jobber innen feltet psykisk helse, har solid samisk kulturkompetanse, og hans erfaring fra arbeidet med psykisk helse i Sápmi gjør han til en viktig brikke. Til sammen har styret i Innlandet sameforening en god bredde i kompetanse og erfaring som vil komme godt med.
Styret 2025
Leder: Sveinung Eide Hansen
Nestleder: Mona Danielsen
Kasserer: Roger Loen
Styremedlem og ungdomskontakt: Ingunn Kristina Kjølås Halvari
Styremedlem og foreningens representant i Flerkulturelt råd og Sørsamisk forum: Johan Inge Greff
Har du noe på hjertet? Ta kontakt med Innlandet sameforening på sdss@nsr.no