Til minne om Åge Nordkild (1951–2015)
Åge Nordkild ble født i Narvik 19. september 1951 og døde hjemme i Vassdalen 28. desember 2015. Han vokste opp i bygda Áravuopmie/Vassdalen like innenfor Bjerkvik. Allerede fra 1977 virket han som lærer, først i blant andre samiske bygder nedover Nordland før han vendte heim og skolte i Bjerkvik. Han var adjunkt med idrett grunnfag fra Norges Idrettshøgskole, og matematikk, samisk og spesialpedagogikk fra Tromsø. Et fysisk aktivt liv førte til at lærergjerningen også ble utført på andre arenaer enn i skolen, han var nemlig C-trener i skiskyting og langrenn.
Åge Nordkild var aktiv på Sametinget gjennom fire sametingsperioder. Siden han for første gang ble valgt inn som fast representant i 2001 representerte han NSR som sametingsrepresentant (2001–2005 og 2009–2013) og som vararepresentant (2005–2009 og fra 2013 fram til han gikk bort). Han var blant annet medlem i Oppvekst-, omsorgs- og utdanningskomiteen, nestleder i Sametingets kontrollutvalg og varamedlem til Samisk Parlamentarisk Råd.
Vi husker Åge som en svært engasjert og samvittighetsfull samepolitiker. Han var opptatt av samisk språk, kultur og idrett, og hadde et sterkt miljøengasjement som bidro til fokus på for eksempel miljøkonsekvenser ved fiskeoppdrett. Oppdrett og miljø var større tema på NSRs landsmøte i Narvik i 2010, nettopp på grunn av Åges og Bjerkvik og omegn sameforenings engasjement i saken. På det samme landsmøtet fremmet Åge gjennom samme forening en sak om sidestilling av de samiske bynavnene Hárstták (Harstad) og Áhkkánjárga (Narvik). Åge hadde nemlig lokalt over år arbeidet med dokumentasjon av samiske stedsnavn, blant annet gjennom foreningen Sámigiel Berošteaddjik og gjennom stedsnavnprosjekter i sameforeningene han var aktiv i. Hans iherdige arbeid med å i samarbeid med andre dokumentere navn, fremme navnesaker og følge disse opp førte blant annet til at Narvik kommune av Klagenemnda for stadnamnsaker ble pålagt å følge loven og slik (mot bystyrets vilje) vedta samiske parallellnavn på flere steder i kommunen. Åge ble slik et bevis på hvor viktig standhaftighet i det samiske kultur- og språkarbeidet er og at det fører til utvikling.
Åge var tilknyttet Bjerkvik og omegn sameforening etter at foreningen tilsluttet seg NSR i 2004. Han var over flere år leder av foreningen og satt ved sin død som styremedlem der. Før tiden i Bjervik og omegn sameforening var han aktiv i Hinnøy og omegn sameforening som blant annet styremedlem. Fra arbeidet lokalt og i valgkretsen vil vi spesielt huske Åge for hans arbeid og kunnskap om samiske stedsnavn og lokal samisk historie, og for hans store innsats for at flere i valgkretsen skulle registrere seg som velgere til Sametinget. Åge er av dem som har bidratt til at Vesthavet valgkrets etter neste sametingsvalg i 2017 vil få en ekstra representant på Sametinget. Han mente også at valgkretsens samiske navn ikke var riktig, og det minte han oss på med jevne mellomrom.

I tillegg til Åges politiske og kulturelle arbeid i NSR var han også i perioder aktiv gjennom frivillig arbeid i Samisk Idrettsforbund og Samefolkets Parti.
Vi vil takke Åge Norkild for hans innsats i samepolitikken og det samiske samfunnet. Vi vil takke ham for kameratskap, gode diskusjoner, samhold og trivelig samvær. Han bidro med verdifull kunnskap fra sitt lokalsamfunn, med humør og ansvarsfullhet. Og som tidligere aktiv idrettsutøver minnet han stadig sine NSR-venner på hvor viktig fysisk aktivitet var selv på travle møtedager.
Åge Nordkild valgte å forlate oss 28. desember 2015. Vi takker ham for lang innsats for det samiske samfunnet. Våre tanker og vår medfølelse går til hans barn, familie og venner.