Oppfordrer til å komme med innspill
Den første uka i september samles alt som kan krype og gå i NSR til tillitvalgtskonferanse på Røros. Også NSRs sametingsgruppe vender nesa mot Røros for å avholde gruppemøte 3.-4. september.
– Vi er så heldig at vi får muligheten til å holde gruppemøte på Røros denne gangen, og det gleder vi oss veldig til, sier parlamentarisk leder for NSR, Kirsti Guvsám.
Etter en lengre sommerferie starter nå Sametinget opp med sine møter igjen, og i september avholder Sametingets komité- og plenumsmøter på Stortinget i Oslo. Det er først og fremst sakene på saklista til møtet i Oslo, som Sametingsgruppa skal behandle når de samles på Røros.
Grunnloven på samisk, strategier for samisk reiseliv og Sametingets budsjettbehov for 2017 er bare noen av sakene som står på sakskartet denne gangen. Nå oppfordrer NSRs sametingsgruppe alle til å komme med innspill til gruppa.
– Vi ønsker at terskelen for å komme med innspill skal være lav, så hvis du har noe på hjertet er det bare å ta kontakt, oppfordrer Guvsám, og sikter da spesielt til plenumssakene gruppa skal behandle.
Stikk gjerne innom Bergstadens hotell, Sametingsgruppa er samlet til møte 3. og 4. september,
Følgende saker skal behandles i gruppa:
– Sak 35/15 Sametingsmelding om solidaritet og internasjonalt arbeid
– Sak 36/15 Samisk reiseliv – strategi for videreutvikling
– Sak 37/15 Endring av ordlyden i Grunnloven § 108 og Grunnloven på samisk
– Sak 38/15 Bååstede – tilbakeføring av samisk kulturarv
– Sak 39/15 Sametingets budsjettbehov 2017
Du finner saksdokumentene her.
Kontaktperson: Kirsti Guvsám, parlamentarisk leder NSR, + 47 90 83 56 49