Buerie båateme Plassjese!
Den 4.-6. september arrangeres Norske Samers Riksforbunds tillitsvalgtkonferanse i Røros, og hovedtemaet for tillitsvalgtkonferansen 2015 er forvaltning av våre områder.
Tillitsvalgtkonferansen er en konferanse der du som tillitsvalgt får innføring i hvordan tillitsvalgtarbeid foregår, møte andre tillitsvalgte i NSR, samt være med på å legge grunnlaget for NSRs politikk de neste årene.

– Med tanke på temaet for tillitsvalgtkonferansen, mener vi at det er naturlig at tillitsvalgtkonferansen 2015 legges til sørsamisk område. Jeg besøkte selv Gaelpie/Kalvvatnan i juni, hvor NVE har gitt konsesjon til å bygge et vindkraftverk midt i landet til Voengelh-Njaarke og Åarjel-Njaarke reinbeitedistrikt. Det er helt tydelig at den tradisjonelle samiske forvaltningen ikke tas hensyn til i dagens offentlige forvaltning, sier leder for NSR Beaska Niillas
Alt fra stedsnavn til FEFO
Programmet vil i år fokusere på blant annet hvordan våre land- og sjøområder er en forutsetning for våre språk og vår kultur, forskjeller mellom samisk og norsk rettsoppfatning, og forskjeller mellom samisk og norsk forvaltning generelt.
– Hvorfor er det så stor motstand og manglende aksept for samiske språk og samiske stedsnavn – er det bevisste eller ubevisste holdninger? FeFo og Finnmarksloven – hva var tanken den gang og ble det slik vi hadde tenkt? Kan noen eie land og vann, eller er de kun til låns? Skal vi eie eller forvalte? Dette er bare noen av spørsmålene vi ønsker å stille våre medlemmer og tillitsvalgte, og vi forventer spennende svar og diskusjoner, avslutter Beaska Niillas.
Konferansehotellet er Bergstadens hotell. Det blir program både på hotellet og i Røros sitt nærområde, og et mer detaljert program vil både bli lagt ut på NSRs nettsider senere. Innkalling til tillitsvalgtkonferansen ble sendt ut til alle tillitsvalgte i NSR tidligere i juli, og lokallagene må melde inn delegater innen 3. august. Møtet er åpent for alle.