Minneord for Hans Guttorm / Márgget Biret Hánsa (1927-2013)
Det er med tungt sinn vi har mottatt beskjeden om Hans Guttorms bortgang. I sorgen vil vi hedre hans liv og store innsatser for det samiske samfunnet.
Hans Guttorm er en av de personene vi har å takke for at vi er der vi er i dag. Et langt liv med utrettelig arbeid for det samiske

samfunnet er over. Men hans ettermæle vil skinne i lang tid.
I 2004 fikk vi æren av å være med på å tildele Hans, sammen med Nils Jernsletten, Samerådets ærespris for deres særlige innsatser for det samiske samfunnet. Dette inkluderer at han fra 1960 som en av tre lærere var med på å utvikle videregående utdanning ved yrkesskolen i Kautokeino. I en periode var han også rektor ved skolen.
For oppbyggingen av NSR og den moderne samebevegelsen betydde Hans mye. Han var med på å starte hele tre sameforeninger. I sin hjembygd Karasjok, i Kautokeino og i Oslo. Ved det første Sametingsvalget i 1989 ble Hans valgt inn og fikk den viktige jobben med å lede utvalget som utredet hvordan Sametinget skulle fungere.
Som ordfører i Karasjok i to omganger, fylkestingsmedlem i Finnmark og medlem i en rekke utvalg, viste Hans oss med sin fremragende innsats at arbeidet for å fremme det samiske foregår i alle fora.
Hans var en enorm kilde til inspirasjon, og han vil bli stort savnet. Våre tanker er nå hos familien og de nærmeste, og vi takker for alt Hans har utrettet for det samiske samfunnet. Vi lyser fred over Hans Guttorms minne.
2. oktober 2013 @ 13:03
Ja, Hans hadde virkelig ett langt liv med utrettelig arbeid for det samiske!
4. oktober 2013 @ 11:09
Ráfis lehkos Hánsa edno muitui
4. oktober 2013 @ 11:09
Ráfis lehkos Hánsa edno muitui
13. oktober 2013 @ 16:26
Jeg hadde gleden av å arbeide sammen med Hans i arbeidsmarkedsetaten en årrekke. Hans var en humørspteder og en stor historieforteller. Han var kunnskapsrik og veldig lojal mot de han kjente. Du vil bli savnet.