Cecilie (18) stemmer NSR: – De er best på samisk samarbeid
Førstegangsvelger Cecilie Kristin Øien (18) skriver om hvorfor hun synes det er naturlig å stemme på NSR i hennes første Sametingsvalg.
Jeg har akkurat blitt 18 år, og jeg skal avgi min stemme til sametingsvalget for første gang. Allerede på starten av året begynte jeg å tenke på hvilket av de ulike partiene som skulle få min stemme ved valget, og bestemte meg fort for å gi min stemme til NSR. Det er også veldig naturlig for meg å stemme på et samisk parti.
En av fordelene med et samisk parti på Sametinget vil for eksempel være at de kan forholde seg nøytral i forhold til hvilken regjering vi får nasjonalt.
Jeg ønsker at sametinget skal være samenes arena, en plass som jobber for at samer skal beholde sine rettigheter, og som jobber med å opprettholde samisk kultur. En av fordelene med et samisk parti på Sametinget vil for eksempel være at de kan forholde seg nøytral i forhold til hvilken regjering vi får nasjonalt, og at de v

il kunne samarbeide godt med den norske regjeringen uansett om den fortsetter å være rødgrønn, eller om vi får et regjeringsbytte.
Samisk samarbeid over landegrensene er også noe jeg er veldig opptatt av. Det går et unaturlig skille gjennom Sápmi, og derfor synes jeg det er naturlig at det skal bli satt en felles dato for sametingsvalg i hele Sápmi. Jeg synes også at det skal være felles regler for innskriving i valgmanntallet. Jeg synes tanken på at samer skal kunne samarbeide over landegrensene er naturlig. Dette gjelder både når det kommer til språket, og når det kommer til utviklingsmuligheter innenfor Sápmi. Det at NSR ønsker å utvikle samarbeid over landegrensene er noe jeg mener kan være med på å gjøre det lettere når det kommer til en rekke ting, for eksempel samarbeid om det samiske språket.
Alle burde kunne bli forstått på samisk
Samisk er et av de offisielle språkene i Norge. For meg er det derfor naturlig at det skal skiltes på samisk dersom stedet har et samisk navn. Det burde også være en selvfølge at man kan bli forstått på samisk når man ringer 113, slik som at det burde være en selvfølge å kunne forklare sine plager på legekontoret på samisk dersom man ønsker det. Dessverre er ikke det en selvfølge. Det at NSR ønsker å gjøre dette til en selvfølge, og at de har det som en relativt sentral del av deres handlingsprogram er flott! Det samme gjelder barnehager og skolefritidsordningen. Alle burde kunne bli forstått på samisk, og det at NSR ønsker å øke antall samiskspråklige på slike arenaer er en fordel.
NSR ønsker å jobbe for å ivareta den samiske kulturen og språket, og de ønsker å utvikle et bedre samisk helsetilbud. De vil jobbe for at skolen skal være tilpasset samiske elver sine behov (som for eksempel å få opplæring på og i samisk), NSR vil også legge til rette for at man skal kunne lære seg samisk i voksen alder ved hjelp av voksenopplæring, de ønsker å jobbe for et bedre tilbud når det kommer til pedagogiske opplæringsmetoder i og på samisk. Dette er bare noen av grunnene til at jeg kommer til å stemme på NSR ved valget.
Har du bestemt deg?