Miljøpolitikk skal prege samepolitikken
NSRs kandidat i Ávjovári valgkrets, Laila Nystad, mener miljøpolitikk i større grad på prege den samepolitiske dagsorden. Hun får støtte fra Gunn-Britt Retter, NSRs nestleder, som sier at NSR vil prioritere arbeidet på Sametinget.
I Sápmi har vi en stor naturrikdom som er grunnlaget for den samiske kulturen. – For meg er det viktig at naturbruken vår skal

følge bærekraftige verdier. Hver og en må ta ansvar for naturen og sørge for at miljøet ikke ødelegges, for vi har et stort ansvar med å tenke på de kommende generasjonene, sier Laila Nystad.
For NSR er natur- og miljøvern viktige spørsmål fordi de så direkte berører de samiske områdene. – Når vi plukker bær, høster fyringsved, fisker eller jakter. Dette er viktig både for vår kultur men også for at vi skal klare oss, sier Nystad som på vegne av NSR varsler en rekke saker de vil arbeide med på Sametinget.
Nystad får støtte fra Gunn-Britt Retter som sier at NSRs politikk bygger på tanken om at en bærekraftig naturbruk er nødvendig for å sikre den samiske kulturen overføring til kommende generasjoner. – Ren natur og friske, produktive økosystem er grunnlaget for samisk kultur. Derfor er naturvern og bærekraftig bruk viktig for oss samer og videreføring av samisk kultur.

NSR skal arbeide for følgende:
– Global oppvarming settes på sakslisten
– At økologiske prinsipper og tradisjonskunnskap skal legges til grunn i all naturbruk
– At verneprosesser skal bidra til at samiske naturbrukstradisjoner og rettigheter skal
styrkes
– Sikre samiske rettigheter og naturrikdommer ved industriprosjekter i samiske områder
– At Sametinget skal være et Miljøfyrtårn
– At Lofoten, Vesterålen og Senja ikke åpnes for oljeutvinning